Wykup i sprzedaż przedmiotu leasingu

Niektóre umowy leasingu konsumenckiego przewidują opcję wykupu. Może być obowiązkowa lub nie, w zależności od rodzaju umowy. Klient, który z niej korzysta, zawiera z firmą leasingową odrębną umowę sprzedaży. Na jej podstawie płaci cenę ustaloną w umowie leasingu i otrzymuje prawo własności. Od tego momentu może dowolnie rozporządzać rzeczą.
Sprzedaż przedmiotu leasingu przed upływem pół roku od zakończenia umowy nie jest korzystna. Konsument będzie musiał zapłacić podatek dochodowy. Przychód podatkowy z tytułu sprzedaży wykupionej rzeczy to jej cena pomniejszona o koszty nabycia i nakłady zwiększające jej wartość. Dochód podlega opodatkowaniu na ogólnych zasadach, chyba że przedmiotem leasingu jest nieruchomość. W takiej sytuacji obowiązuje stawka 19%.
Jeśli sprzedaż nastąpi po upływie sześciu miesięcy od zakończenia umowy leasingu, nie będzie opodatkowana podatkiem dochodowym. Dodatkowo, może podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Niemniej do jego zapłaty jest zobowiązany kupujący, a nie sprzedawca.