Podatki w okresie leasingu zwrotnego – co warto wiedzieć?


Transakcja leasingu zwrotnego powinna być rozpatrywana niezależnie od wcześniejszej umowy sprzedaży. W tym przypadku znajdują zastosowanie ogólne zasady dotyczące leasingu operacyjnego i finansowego.
Umowa o oddanie do używania składnika majątkowego zostanie zaliczona do grona kontraktów leasingowych w rozumieniu przepisów o podatkach dochodowych, jeżeli suma opłat leasingowych określona w umowach będzie odpowiadać początkowej cenie przedmiotu leasingu . Wartość początkowa to cena nabycia przedmiotu leasingu zapłacona przez firmę leasingową. Opłaty leasingowe w podstawowym okresie umowy leasingu operacyjnego będą stanowiły przychód finansującego i koszt uzyskania przychodów. W przypadku leasingu finansowego do przychodów i kosztów finansującego i korzystającego zalicza się opłaty części odsetkowej.
W zależności od warunków umowy, amortyzacji dokonuje firma leasingowa lub jej klient. Podmiot finansujący w leasingu operacyjnym zyskuje możliwość zastosowania indywidualnych stawek amortyzacyjnych, jeśli przedmiotem umowy są używane lub ulepszone środki trwałe oraz zostały spełnione inne warunki. Korzystający uzyskuje pieniądze na finansowanie bieżącej działalności lub inwestycji oraz ma możliwość zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów dodatkowych całość opłat leasingowych w leasingu operacyjnym, zaś w finansowym jedynie część odsetkową.


Sprzedaż poleasingowa – na czym polega?


Pojęcie sprzedaży poleasingowej jest ściśle związane z leasingiem zwrotnym. Strony transakcji to finansujący, którym najczęściej jest firma leasingowa oraz korzystający, czyli zwykle przedsiębiorca. Leasing zwrotny na odkupieniu pewnego składnika majątkowego, a następnie przekazanie go byłemu właścicielowi, by mógł z niego korzystać. Celem transakcji jest czasowe finansowanie działalności gospodarczej korzystającego. Obejmuje składniki majątkowe ważne z punktu widzenia prowadzonej przez niego działalności. Po zakończeniu trwania umowy leasingu jej przedmiot zostaje ponownie sprzedany dawnemu właścicielowi. Wówczas następuje sprzedaż poleasingowa.

Jeżeli firma leasingowa sprzedaje przedsiębiorcy rzecz po upływie podstawowego okresu umowy leasingu operacyjnego, to można zastosować preferencyjną cenę sprzedaży bez żadnych konsekwencji. Cena ta nie może być niższa od wartości hipotetycznej przedmiotu. W umowie leasingu finansowego cena może być ustalona na dowolnym poziomie. Na koniec należy jeszcze wyjaśnić, czym jest podstawowy okres umowy leasingu operacyjnego. Jest to czas obowiązywania umowy liczony od dnia jej zawarcia do dnia zakończenia, z wyłączeniem okresu, na który może zostać skrócona, albo przedłużona.