Leasing nieruchomości – sposób na inwestycję


Leasing nieruchomości jest nową formą inwestycji. W sektorze małych i średnich przedsiębiorstw jest jeszcze stosunkowo mało popularnym rozwiązaniem. Panuje bowiem błędne przekonanie, że skoro firmy leasingowe są ukierunkowane na duże transakcje związane z nieruchomościami, przedsiębiorca zainteresowany tą formą inwestycji spotka się z odmową.
Opodatkowanie leasingu nieruchomości odbywa się w oparciu o zasady, które są korzystne dla przedsiębiorcy. Podstawowym atutem jest to, że finansujący, którym zwykle jest firma leasingowa ma poczucie bezpieczeństwa finansowego. Posiada prawo własności nieruchomości, co pozwala zrezygnować z licznych dodatkowych zabezpieczeń spłat rat leasingowych. Nieruchomość ma wysoką wartość, dlatego przepisy leasingu dopuszczają wniesienie mniejszej ilości gotówki. Dla wielu inwestorów jest to bardziej korzystne rozwiązanie w porównaniu z zakupem.
Leasing nieruchomości ma charakter operacyjnego. Musi trwać przez minimum dziesięć lat. Całość opłat leasingowych jest kosztem uzyskania przychodów. Obowiązujące przepisy umożliwiają dokonanie pełnego odpisu wartości nieruchomości w ciągu 20 lat. W przypadku kupna nieruchomości czas ten wyniósłby aż 40 lat.


Leasing nieruchomości a podatki – co warto wiedzieć?


Umowa leasingu operacyjnego musi zostać zawarta na czas oznaczony. Minimalny czas trwania umowy w przypadku leasingu nieruchomości wynosi co najmniej 10 lat. W przypadku leasingu nieruchomości przedmiotem umowy jest budynek, budowla, albo lokal będący odrębną własnością. Własność gruntu i wieczyste użytkowanie ziemi nie może być przedmiotem umowy leasingu operacyjnego. Oddanie budynku lub budowli do korzystania innemu podmiotowi następuje przeważnie z uprawnieniem do korzystania z gruntu. Przedmiotem umowy leasingu może być więc grunt z umieszczonymi na nim budynkami czy budowlami.

Suma opłat leasingowych z ceną, po której może nastąpić zakup przedmiotu leasingu, pomniejszona o podatek VAT powinna odpowiadać wartości początkowej nieruchomości, albo przewyższać ją. W czasie podstawowego okresu umowy opłata leasingowa jest w całości przychodem podatkowym finansującego. Podstawowy okres umowy to czas trwania umowy pomniejszony o termin, na który może być skrócona, albo przedłużona. Nieruchomości niemieszkalne to budynki i prawa spółdzielcze związane z nieruchomościami. Dla firmy leasingowej odpisy amortyzacyjne są kosztem uzyskania przychodu. W przypadku nieruchomości niemieszkalnych odpisy wynoszą rocznie 2,5% wartości początkowej. Dla korzystającego, czyli przedsiębiorcy, opłaty leasingowe są w całości kosztem uzyskania przychodu.