Uzyskanie własności przedmiotu leasingu

W trakcie trwania umowy leasingu konsumenckiego, właścicielem przedmiotu jest firma leasingowa. Po zakończeniu umowy klient może skorzystać z opcji wykupu lub zwrócić rzecz firmie leasingowej, w zależności od ustaleń zawartych w umowie leasingu. Najwięcej możliwości zapewnia leasing samochodu.
Leasing samochodowy pozostawia konsumentom i firmom dużą swobodę w zakresie zadysponowania przedmiotem leasingu po zakończeniu okresu umowy. Klient może przedłużyć umowę leasingu, wziąć w leasing konsumencki inne auto, albo zwrócić samochód firmie. Umowa leasingu samochodowego może też przewidywać opcję wykupu, albo automatyczne przejście prawa własności na klienta, po zapłaceniu ostatniej raty.
Firmy leasingowe wprowadziły wiele udogodnień z myślą o klientach zainteresowanych leasingiem samochodowym, ukazując go w bardziej pozytywnym świetle. Brak prawa własności w trakcie trwania umowy może zniechęcać do skorzystania z tego produktu. Niemniej w praktyce brak własności ma zarówno dobre, jak i złe strony. W okresie leasingu konsument nie może przekazać przedmiotu na użytkowanie innej osobie bez zgody firmy leasingowej. Z drugiej strony, w przypadku leasingu samochodowego, korzystający nie musi martwić się o dopełnieniem większości formalności związanych z użytkowaniem auta.