Procedura leasingu konsumenckiego – jak przebiega?

Tylko niektóre firmy leasingowe jasno określiły zasady ubiegania się o leasing konsumencki. Ich wymagania kształtują się różnie, jednak schemat procedury jest bardzo podobny. Najpierw konsument musi złożyć wniosek o leasing i analizę zdolności kredytowej. Jeśli zostanie przyjęty, klient firmy powinien przedstawić dowód osobisty, oświadczenie o dochodach i drugi dokument stwierdzający tożsamość. Niektóre firmy leasingowe wymagają też zaświadczenia o zatrudnieniu.
Następnie firma podejmuje decyzję o udzieleniu leasingu konsumenckiego. W przeciwieństwie do banków, bierze pod uwagę nie tylko umowy o pracę na czas nieokreślony, ale też umowy zlecenie, umowy o dzieło i umowy na czas określony. Procedura kończy się podpisaniem umowy. Dokument ten musi mieć formę pisemną, ponieważ umowa leasingu w zawarta w innej formie jest nieważna.
Procedura trwa od 1 do 5 dni. W praktyce firmy leasingowe stosują dwa rodzaje procedury, a mianowicie pełną i uproszczoną, w zależności od rodzaju rzeczy oddawanej w leasing.