Leasing operacyjny

Leasing operacyjny jest często wykorzystywaną formą finansowania. Opiera się na umowie zawartej przez firmę leasingową i zainteresowanego konsumenta lub przedsiębiorcę. Charakteryzuje się tym, że strony umowy nie mogą dowolnie ustalić okresu jej trwania. Muszą uwzględnić pewne ograniczenia prawne. Jeżeli przedmiotem leasingu jest nieruchomość, umowa musi zostać zawarta co najmniej na 10 lat. W innych przypadkach czas jej trwania powinien wynosić co najmniej 40% czasu amortyzacji wyznaczonego przepisami prawa.
Podobnie jak w przypadku leasingu finansowego, suma miesięcznych opłat nie może być mniejsza niż cena kupna przedmiotu. Odpisy amortyzacyjne są wykonywane tylko przez firmę leasingową. Osoba korzystająca z leasingu może uwzględnić całą ratę leasingową jako koszt uzyskania przychodów.
Po zakończeniu umowy leasingobiorca może wykupić rzecz, z której korzystał. Cena wykupu jest zależna od stawki amortyzacji określonej dla danej rzeczy i długości okresu leasingu. Amortyzacja polega na zmniejszeniu się wartości przedmiotu spowodowanym użytkowaniem lub starzeniem się.