Leasing operacyjny czy finansowy – jaki wybrać?

Dokonując wyboru między leasingiem operacyjnym i finansowym, trzeba wziąć pod uwagę przepisy podatkowe. Jeśli leasingobiorcy zależy na wykazaniu wyższych kosztów podatkowych w roku, korzystną formą jest leasing operacyjny. Gdy jego zyski są małe, albo ponosi straty, powinien wybrać leasing finansowy. W ten sposób otrzyma możliwość uwzględnienia kosztów podatkowych w kolejnych latach, kiedy jego dochody wzrosną.
Leasing finansowy jest rzadziej wybieraną formą finansowania, bo trzeba zapłacić podatek VAT z góry, po wydaniu rzeczy przez firmę leasingową. Podatek widnieje na fakturze dostawy i można odliczyć go od podatku z tytułu transakcji przeprowadzonych w bieżącym lub kolejnym miesiącu. Jeśli będzie od niego wyższy, leasingobiorca otrzyma zwrot z urzędu skarbowego. Z tej perspektywy leasing finansowy jest bardziej opłacalny. Poza tym, niektóre środki trwałe będące przedmiotem leasingu finansowego, spełniające kryteria towarów używanych są zwolnione z podatku VAT. Przykładem jest nieruchomość, której budowa została zakończona co najmniej 5 lat temu.
Zanim podejmie się ostateczną decyzję, należy uwzględnić też prawo do odpisów amortyzacyjnych. Leasing finansowy przyznaje je leasingobiorcy. Rzecz od początku należy do majątku korzystającego, przez co nie ma konieczności wykupu, tak jak w przypadku leasingu operacyjnego.