Leasing konsumencki a kredyt – różnice

Umowa o kredyt konsumencki jest dokumentem, na mocy którego bank lub inna firma udziela kredytu. Produkt jest oferowany osobom, które potrzebują pieniędzy na sfinansowanie prywatnych przedsięwzięć, niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Umowa o leasing konsumencki dotyczy natomiast sytuacji, w której firma leasingowa kupuje przedmiot pożądany przez klienta i oddaje mu go w użytkowanie za opłatą. W obu przypadkach konsument musi płacić raty o określonej wysokości wraz z odsetkami, które są zyskiem banku lub firmy. Różnica polega na tym, że w przypadku kredytu konsumenckiego, zakupu dokonuje się samodzielnie, zyskując prawo własności.
Firmy leasingowe decydując o udzieleniu finansowania stosują mniej surowe zasady, dlatego w przeciwieństwie do kredytu konsumenckiego, leasing jest bardziej dostępny. Różnice dotyczą również całkowitego kosztu leasingu i kredytu konsumenckiego. Jeśli leasing dotyczy samochodu, firma jest w stanie przedstawić ofertę ubezpieczenia auta na korzystniejszych warunkach oraz wynegocjować rabat w salonie samochodowym. Kredyt bankowy nie daje takich możliwości.
Procedura leasingu konsumenckiego jest prostsza i przebiega szybciej. Procedura udzielania kredytu wymaga więcej formalności i dokumentów, dlatego jej przebieg jest znacznie dłuższy. Okres umowy leasingu trwa od 2 do 5 lat. Czas obowiązywania umowy kredytowej wynosi co najmniej kilka lat.