Leasing dla przedsiębiorcy

Leasing samochodowy – dobry dla przedsiębiorcy?

Coraz częściej przedmiotem transakcji leasingowej jest samochód osobowy. Rynek leasingu aut osobowych wciąż się rozwija, co sprzyja powstawaniu nowych produktów, dostosowanych do potrzeb przedsiębiorców i konsumentów. Samochód osobowy jest zwykle przedmiotem leasingu operacyjnego, co wynika z bardziej korzystnych zasad rozliczeń podatkowych. W leasingu finansowym długość okresu amortyzacji wynosi 5 lat, zaś umowy leasingu operacyjnego trwają około 2 – 4 lata. W tym czasie korzystający może odpisać od 84% do 97% wartości początkowej przedmiotu leasingu. Odpisowi podlegają opłaty leasingowe.
Alternatywą dla leasingu operacyjnego jest najem długoterminowy. Różni się tym, że celem umowy jest wyłącznie używanie samochodu. Leasing operacyjny może natomiast przewidywać kupno po zakończeniu umowy. W przypadku leasingu konieczne jest uiszczenie opłaty wstępnej, zaś gdy chodzi o najem, zwykle nie jest to wymagane. Świadczenia dodatkowe obciążające przedsiębiorcę korzystającego z leasingu operacyjnego to tylko koszty ubezpieczenia. W przypadku najmu długoterminowego ich lista jest znacznie dłuższa. Obejmuje ubezpieczenie, przeglądy, naprawy, koszty eksploatacyjne i bieżącą obsługę. W leasingu operacyjnym przedsiębiorca ma dodatkowo możliwość zakupu przedmiotu umowy po wartości preferencyjnej. Leasing operacyjny cieszy się dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców, ponieważ dla wielu z nich jest to najbardziej opłacalne rozwiązanie.

Leasing nieruchomości – sposób na inwestycję

Leasing nieruchomości jest nową formą inwestycji. W sektorze małych i średnich przedsiębiorstw jest jeszcze stosunkowo mało popularnym rozwiązaniem. Panuje bowiem błędne przekonanie, że skoro firmy leasingowe są ukierunkowane na duże transakcje związane z nieruchomościami, przedsiębiorca zainteresowany tą formą inwestycji spotka się z odmową.
Opodatkowanie leasingu nieruchomości odbywa się w oparciu o zasady, które są korzystne dla przedsiębiorcy. Podstawowym atutem jest to, że finansujący, którym zwykle jest firma leasingowa ma poczucie bezpieczeństwa finansowego. Posiada prawo własności nieruchomości, co pozwala zrezygnować z licznych dodatkowych zabezpieczeń spłat rat leasingowych. Nieruchomość ma wysoką wartość, dlatego przepisy leasingu dopuszczają wniesienie mniejszej ilości gotówki. Dla wielu inwestorów jest to bardziej korzystne rozwiązanie w porównaniu z zakupem,
Leasing nieruchomości ma charakter operacyjnego. Musi trwać przez minimum dziesięć lat. Całość opłat leasingowych jest kosztem uzyskania przychodów. Obowiązujące przepisy umożliwiają dokonanie pełnego odpisu wartości nieruchomości w ciągu 20 lat. W przypadku kupna nieruchomości czas ten wyniósłby aż 40 lat.

Leasing nieruchomości a podatki – co warto wiedzieć?

Umowa leasingu operacyjnego musi zostać zawarta na czas oznaczony. Minimalny czas trwania umowy w przypadku leasingu nieruchomości wynosi co najmniej 10 lat. W przypadku leasingu nieruchomości przedmiotem umowy jest budynek, budowla, albo lokal będący odrębną własnością. Własność gruntu i wieczyste użytkowanie ziemi nie może być przedmiotem umowy leasingu operacyjnego. Oddanie budynku lub budowli do korzystania innemu podmiotowi następuje przeważnie z uprawnieniem do korzystania z gruntu. Przedmiotem umowy leasingu może być więc grunt z umieszczonymi na nim budynkami czy budowlami.
Suma opłat leasingowych z ceną, po której może nastąpić zakup przedmiotu leasingu, pomniejszona o podatek VAT powinna odpowiadać wartości początkowej nieruchomości, albo przewyższać ją. W czasie podstawowego okresu umowy opłata leasingowa jest w całości przychodem podatkowym finansującego. Podstawowy okres umowy to czas trwania umowy pomniejszony o termin, na który może być skrócona, albo przedłużona. Nieruchomości niemieszkalne to budynki i prawa spółdzielcze związane z nieruchomościami. Dla firmy leasingowej odpisy amortyzacyjne są kosztem uzyskania przychodu. W przypadku nieruchomości niemieszkalnych odpisy wynoszą rocznie 2,5% wartości początkowej. Dla korzystającego, czyli przedsiębiorcy, opłaty leasingowe są w całości kosztem uzyskania przychodu.

Leasing sprzętu komputerowego – warto skorzystać?

Leasing finansowy sprzętu komputerowego jest bardzo atrakcyjną formą dla przedsiębiorców, ze względu na możliwość stosunkowo szybkiego odpisania wartości przedmiotu leasingu od podatku. Okres umowy leasingu jest zwykle uzależniony od możliwości finansowych klienta firmy leasingowej. Często zdarzają się przypadki, że okres amortyzacji jest krótszy od czasu trwania umowy. Wówczas uprawnienie do dokonywania odpisów amortyzacyjnych jest korzystne, zwłaszcza gdy działalność gospodarcza przynosi duże dochody. Przepisy podatkowe dotyczące leasingu przewidują odrębne zasady dla środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych. Zasadą jest, że wartość poszczególnych przedmiotów należących do wymienionych kategorii powinna być określona w precyzyjny sposób. Ich wartości mogą zostać wskazane w jednym dokumencie.
Umowa leasingu operacyjnego w przypadku sprzętu komputerowego zostaje zawarta na okres co najmniej 16 miesięcy. Firma leasingowa może dokonywać odpisów amortyzacyjnych według stawki podstawowej wynoszącej 30% rocznie. Może również zastosować stawkę przyspieszoną wynoszącą maksymalnie 60% rocznie, jeśli maszyny i urządzenia będące przedmiotem leasingu są poddane szybkiemu postępowi technicznemu.
Umowa leasingu finansowego może być zawarta na dowolny czas. W dokumencie należy umieścić oświadczenie, że odpisy amortyzacyjne będą wykonywane przez korzystającego. W leasingu finansowym korzystający ma prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych na takich samych zasadach, jak firma leasingowa w przypadku leasingu operacyjnego.

Leasing oprogramowania informatycznego – operacyjny czy finansowy?

Oprogramowanie informatyczne jest w świetle przepisów podatkowych jedną z wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. Może być zatem przedmiotem umowy leasingu.
W przypadku leasingu operacyjnego przepisy podatkowe przewidują minimalny okres trwania umowy. Wynosi 40% okresu amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych. W przypadku licencji na oprogramowanie komputerowe okres amortyzacji wynosi minimum 2 lata. Umowa leasingu operacyjnego obejmująca oprogramowanie musi trwać minimum 9,6 miesiąca. Opłaty leasingowe są w całości przychodem finansującego i kosztem podatkowym dla korzystającego. Finansujący ma prawo do amortyzowania oprogramowania, zgodnie z powyższymi zasadami. Po upływie okresu leasingu może sprzedać je za cenę nie niższą od hipotetycznej wartości netto. Dla oprogramowania komputerowego po 8 miesiącach hipotetyczna wartość netto wynosi 0.
Umowa leasingu finansowego obejmująca oprogramowanie musi zostać zawarta na czas oznaczony. Suma opłat zmniejszona o podatek VAT powinna odpowiadać co najmniej cenie początkowej oprogramowania. Powinna zawierać postanowienie o tym, że korzystający będzie dokonywał odpisów amortyzacyjnych. Opłaty leasingowe są przychodem finansującego w części odsetkowej i dodatkowym kosztem uzyskania przychodów dla korzystającego. Jeśli umowa leasingu nie określa precyzyjnie części spłaty wartości początkowej i części odsetkowej, to ustala się je proporcjonalnie do okresu trwania umowy. Zysk ze sprzedaży oprogramowania jest przychodem firmy leasingowej. Z kolei wydatki poniesione przez nią na nabycie lub wytworzenie go, pomniejszone o spłatę wartości początkowej, są kosztem uzyskania przychodu.

Leasing zwrotny – co to jest?

Leasing zwrotny jest szczególną formą pozyskania pieniędzy bez utraty składników majątku niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej. Leasing zwrotny należy do rodzajów transakcji leasingowych, których zastosowanie w praktyce obrotu gospodarczego jest atrakcyjną formą finansowania działalności gospodarczej. Jego istota została ujęta w krótkim haśle „sale & lease back“.
Polega na uwolnieniu środków finansowych zainwestowanych wcześniej w aktywa trwałe. Służy poprawie płynności finansowej podmiotów gospodarczych, umożliwiając finansowanie dodatkowych inwestycji. Zasadniczą cechą leasingu zwrotnego jest nabycie przedmiotu od osoby, która stanie się następnie korzystającym na podstawie umowy leasingu. Leasing zwrotny opiera się na dwóch czynnościach prawnych. Najpierw firma leasingowa nabywa środki trwałe od dotychczasowego właściciela. Następnie oddaje mu je w użytkowanie na podstawie umowy leasingu. Przedmiot leasingu właściwie przez cały czas pozostaje w posiadaniu korzystającego. Następuje jedynie przeniesienie prawa własności.
W leasingu zwrotnym korzystający może pozyskać dodatkowe środki finansowe, nie tracąc możliwości korzystania z przedmiotu. Z kolei finansujący zyskuje klienta ponoszącego koszty finansowania zakupu.

Leasing zwrotny i rozliczenie ze sprzedaży

Leasing zwrotny polega na tym, że firma leasingowa kupuje od klienta pewien składnik majątkowy, a następnie przekazuje mu daną rzecz, aby mógł z niej korzystać. W związku z tym, że dochodzi do sprzedaży, rodzi się konieczność ustalenia przychodu podatkowego.
W tym przypadku przychodem ze sprzedaży rzeczy jest jej cena określona w umowie. Cena ustalona przez strony może odbiegać od rzeczywistej wartości rynkowej, ale nawet wtedy przychód podatkowy musi być wykazany w oparciu o rynkową wartość. Koszt uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia składnika majątkowego to wydatki zbywcy poniesione w związku z nabyciem środków trwałych, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych. Dochód podlega opodatkowaniu według stawki podstawowej 19% u osób prawnych i fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, albo zgodnie ze stawką progresywną (19 – 40%).
Przed skorzystaniem z leasingu zwrotnego, warto przeprowadzić analizę ekonomiczną, ponieważ transakcja sprzedaży może być związana z dużym obciążeniem podatkowym.

Leasing zwrotny – jak wygląda amortyzacja?

Oddanie składnika majątkowego w leasing zwrotny jest poprzedzone jego nabyciem przez firmę leasingową. Wartość początkowa przedmiotu umowy to cena zapłacona przez nią, ustalona na ogólnych zasadach. Jeśli będzie dokonywała dodatkowych nakładów na przedmiot leasingu, jego wartość początkowa może ulec podwyższeniu. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy przedmiot należy do środków trwałych, wartości niematerialnych lub prawnych.
Zazwyczaj firma leasingowa stosuje szczególne zasady amortyzacji przedmiotu leasingu, w związku z tym, że środki trwałe nabyte dla celów leasingu mogą spełnić warunki związane z zastosowaniem stawek indywidualnych. Ma to duże znaczenie w przypadku leasingu nieruchomości wykorzystywanych wcześniej przez zbywcę, minimum przez okres pięciu lat przed ich nabyciem. Jeśli umowa dotyczy leasingu operacyjnego, można zastosować okres amortyzacji trwający 10 lat.
Indywidualne stawki amortyzacyjne znajdują zastosowanie wyłącznie w przypadku środków trwałych, które zostały po raz pierwszy wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Leasing finansowy nie daje takiej możliwości, bo pomimo zmiany właściciela, przedmiot zostałby na powrót wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych korzystającego.

Podatki w okresie leasingu zwrotnego – co warto wiedzieć?

Transakcja leasingu zwrotnego powinna być rozpatrywana niezależnie od wcześniejszej umowy sprzedaży. W tym przypadku znajdują zastosowanie ogólne zasady dotyczące leasingu operacyjnego i finansowego.
Umowa o oddanie do używania składnika majątkowego zostanie zaliczona do grona kontraktów leasingowych w rozumieniu przepisów o podatkach dochodowych, jeżeli suma opłat leasingowych określona w umowach będzie odpowiadać początkowej cenie przedmiotu leasingu. Wartość początkowa to cena nabycia przedmiotu leasingu zapłacona przez firmę leasingową. Opłaty leasingowe w podstawowym okresie umowy leasingu operacyjnego będą stanowiły przychód finansującego i koszt uzyskania przychodów. W przypadku leasingu finansowego do przychodów i kosztów finansującego i korzystającego zalicza się opłaty części odsetkowej.
W zależności od warunków umowy, amortyzacji dokonuje firma leasingowa lub jej klient. Podmiot finansujący w leasingu operacyjnym zyskuje możliwość zastosowania indywidualnych stawek amortyzacyjnych, jeśli przedmiotem umowy są używane lub ulepszone środki trwałe oraz zostały spełnione inne warunki. Korzystający uzyskuje pieniądze na finansowanie bieżącej działalności lub inwestycji oraz ma możliwość zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów dodatkowych całość opłat leasingowych w leasingu operacyjnym, zaś w finansowym jedynie część odsetkową.

Sprzedaż poleasingowa – na czym polega?

Pojęcie sprzedaży poleasingowej jest ściśle związane z leasingiem zwrotnym. Strony transakcji to finansujący, którym najczęściej jest firma leasingowa oraz korzystający, czyli zwykle przedsiębiorca. Leasing zwrotny na odkupieniu pewnego składnika majątkowego, a następnie przekazanie go byłemu właścicielowi, by mógł z niego korzystać. Celem transakcji jest czasowe finansowanie działalności gospodarczej korzystającego. Obejmuje składniki majątkowe ważne z punktu widzenia prowadzonej przez niego działalności. Po zakończeniu trwania umowy leasingu jej przedmiot zostaje ponownie sprzedany dawnemu właścicielowi. Wówczas następuje sprzedaż poleasingowa.
Jeżeli firma leasingowa sprzedaje przedsiębiorcy rzecz po upływie podstawowego okresu umowy leasingu operacyjnego, to można zastosować preferencyjną cenę sprzedaży bez żadnych konsekwencji. Cena ta nie może być niższa od wartości hipotetycznej przedmiotu. W umowie leasingu finansowego cena może być ustalona na dowolnym poziomie. Na koniec należy jeszcze wyjaśnić, czym jest podstawowy okres umowy leasingu operacyjnego. Jest to czas obowiązywania umowy liczony od dnia jej zawarcia do dnia zakończenia, z wyłączeniem okresu, na który może zostać skrócona, albo przedłużona.

Dodaj komentarz